Informacje dla Pacjentów

Jak przygotować małe dziecko do badania okulistycznego?

Jak wygląda badanie okulistyczne dziecka przedszkolnego?

Na wizytę należy przeznaczyć około jednej godziny.

Po wywołaniu do gabinetu, spisaniu danych osobowych pacjenta, lekarz przystępuje do badania wstępnego. Polega ono na sprawdzeniu – o ile to możliwe – ostrości wzroku dziecka.

Ćwiczenie w domu

Przed wizytą można z dzieckiem poćwiczyć odgadywanie obrazków, każdym okiem z osobna, umiejscowionych w dali (np. na przeciwległej ścianie w domu) oraz z bliska np. w książeczce.

Następnie lekarz zwykle przechodzi do najprzyjemniejszej dla dziecka części badania – ocena ruchomości gałek ocznych, konwergencji, widzenia stereoskopowego itp.

Kolejnym etapem może być zapuszczenie kropli rozszerzających źrenicę. Jest to najmniej przyjemny moment badania. Krople te nie szczypią dziecka, ponieważ wcześniej zawsze dziecko otrzymuje krople znieczulające, ale niektóre dzieci płaczą, gdyż boją się manipulacji przy oczach. Krople wpuszczane są zwykle kilka razy.

Ćwiczenie w domu

Można to przećwiczyć z dzieckiem wpuszczając dziecku kropelkę soli fizjologicznej do worka spojówkowego lub nawet na zamknięte powieki. Byleby tylko nie zniechęcić dziecka, nieumiejętnymi ćwiczeniami…

Po wpuszczeniu kropli okulistycznych dziecko musi odczekać, na dobre rozszerzenie źrenic i porażenie akomodacji – zwykle co najmniej 20 min.

Ostatnim etapem badania zwykle jest tzw. komputerowe badanie wzroku (przyjemne) oraz badanie dna oka w pozycji leżącej. To ostatnie nieprzyjemne ze względu na mocne światło wziernika okulistycznego.

Po badaniu, z powodu działania kropli okulistycznych, dziecko może gorzej widzieć z bliska przez kilka godzin.

W przypadku gdy spodziewamy się, że dziecko nie będzie absolutnie współpracować, a badanie okulistyczne jest istotne dla dziecka, pomocna bywa obecność obojga rodziców.

STOSOWANIE ATROPINY – instrukcja dla rodziców

W uzasadnionych przypadkach lekarz może zdecydować się na badanie wady wzroku po zastosowaniu kropli ocznych – Atropiny.

Atropina jest lekiem bardzo silnie działającym zarówno na oczy, jak i ogólnoustrojowo. Jest ona niezbędna aby jak najdokładniej określić wadę wzroku u małego dziecka w wybranych przypadkach np. zez, różnowzroczność, niedowidzenie…

Jak stosować atropinę?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, atropinę stosujemy od 3 do 5 dni, dwa razy dziennie (rano i wieczorem), po 1 kropli do każdego oka. Należy uważać, aby była to jedna kropla, a nie kilka kropel wpuszczonych na raz!

Atropina działa silnie na oczy: przez kilka dni po pojedynczej dawce atropiny pozostaną szerokie źrenice oraz pogorszone widzenie z bliska.

Najczęściej występujące działania ogólnoustrojowe atropiny: przyspieszone bicie serca, gorączka, pobudzenie psychoruchowe, przekrwiona, sucha skóra. Te objawy mogą pojawić się u osób nadwrażliwych (to nie są objawy uczuleniowe) lub w skutek przedawkowania.

Jeśli powyższe objawy ogólnoustrojowe są nasilone, należy przerwać stosowanie atropiny. Jeśli są bardzo mocno nasilone należy udać się do lekarza pediatry lub na izbę przyjęć szpitala.

Badanie okulistyczne będzie przeprowadzone wtedy po niepełnej dawce.

ATROPINA MUSI BYĆ PRZECHOWYWANA POZA ZASIĘGIEM DZIECI.

Po wykorzystaniu lek niezwłocznie usunąć z domu.